Jazz Cafe środa, 10 luty 2016
Jazz Cafe

Najbliższe koncerty

14.02.2016 niedziela godz. 20.00

Kapela Hanki Wójciak ...Poetycka wrażliwość - Góralski temperament...

bilety 75 zł


„To poważna, dramatyczna propozycja tekstowo muzyczna, oparta w uczciwy sposób na góralszczyźnie, ale zupełnie inaczej, alternatywnie do tatrzańskiej cepelii w sosie tatro-polo. Materiał wybuchowy, pełen kipiącej emocji. Zostawia łzy i ciarki na plecach.”
- Muniek Staszczyk, T.Love

Hanka Wójciak - wokalistka, autorka tekstów i muzyki, dziennikarka, aktorka, góralka z Zakopanego. Wybrana przez Andrzeja Seweryna do roli Panny Młodej w słuchowisku Radia Kraków Wesele, w którym udział wzięli m.in. Anna Polony, Anna Dymna, Jerzy Trela, Jerzy Nowak, Krzysztof Globisz. Odtwórczyni roli śpiewającej Babiej Góry w spektaklu Majki Kubackiej Nieudany Krewniak. Liderka i założycielka Kapeli Hanki Wójciak, której debiutancka płyta „Znachorka” ukazała się w czerwcu 2014 roku, nakładem Radia Kraków.

W muzyce Kapeli można odnaleźć echa muzyki orientalnej i celtyckiej, polskie motywy ludowe, połamane rytmy, wokalną improwizację w rejestrze gwizdkowym.

Prostota i powtarzalność motywów przeplata się tutaj nieustannie z improwizacją, spokój z dzikością, radość ze smutkiem. To muzyka w swym założeniu bliska ziemi, ludyczna, taneczna i transowa zarazem.

Teksty Hanki Wójciak opisują współczesny świat, ale ukryte w nich archaizmy i słowa zaczerpnięte z góralskiej gwary przydają piosenkom baśniowości, ludowości.

„Spontaniczna, żywiołowa, temperamentem mogąca obdarzyć kilka osób (…) szczerość jest cechą, która emanuje z tej góralki – tak w zachowaniu na co dzień, jak i z jej piosenek.”
- Wacław Krupiński, Dziennik Polski

24.02.2016 środa godz. 20.00

John Porter Band ...Honey Trap...

bilety 85 zł

John Porter - śpiew, gitary
Piotr Winnicki - gitara
Bruno Chrzanowski - bas
Andrzej Rajski - perkusja
Romuald Kunikowski - instrumenty klawiszowe


John Porter - z pochodzenia Walijczyk, od 1976 r. mieszkający w Polsce, rockman niezależny i niepokorny, współzałożyciel grupy Maanam. Jak sam mówi, tutaj znalazł swoje miejsce na Ziemi i zaczął tworzyć i komponować.John Porter powraca z solowym projektem. Najnowsze dzieło artysty nosi tytuł „Honey Trap”. Płyta jest muzyczną kontynuacją wysoko ocenianego przez krytyków poprzedniego albumu „Back In Town”, jednocześnie drugim z planowanej trylogii spod znaku mrocznego rocka.
Po raz kolejny artysta eksploruje skomplikowane relacje międzyludzkie, nasze ukryte lęki i obsesje przefiltrowane przez jego osobiste doświadczenie – tym razem jednak w zdecydowanie dynamiczniejszej, klasycznie rockowej formie. Muzyczne korzenie Portera mocno osadzone w latach 60-tych i 70-tych, aż po jego debiut „Helicopters” są tu wyraźnie obecne. Nic więc dziwnego, że do produkcji albumu ponownie zaprosił Phila Browna, mającego na swoim koncie współpracę z takimi artystami jak: Talk Talk, Led Zeppelin, Traffic, Bob Marley czy Jimi Hendrix. Dzięki zastosowaniu oldschool’owej technologii oraz rejestracji nagrań w trybie „live” „Honey Trap” ma niezwykle żywe i organiczne brzmienie. Album został zarejestrowany w Yellow Fish Studios we wschodnim Sussex. Zespół artysty na płycie tworzą: Mikey Rowe na klawiszach i pianinie, Martin Barker na bębnach, Simon Edwards na basie oraz na gitarze elektrycznej... Mr. John Porter!

Na albumie znajduje się 12 kompozycji . Artysta prowadzi nas przez ciemne, surowe pejzaże na wpół wyśnionych, pół realnych opowieści, to przy użyciu dziarskich, motorycznych beatów, to znów przymglonych ballad z bluesowym twistem, ani razu nie sięgając po swego Martina D28, gitarę akustyczną prze lata będącą nieodłącznym znakiem rozpoznawczym muzyka.

„Mam swój The Who-Neil Young moment!” – wyznaje Porter. Na płycie słychać, że to nie żarty. Artysta po raz kolejny nas zaskakuje i porusza albumem „Honey Trap”.

28.02.2016 niedziela godz. 20.00

Carlos Averhoff Jr Quartet

bilety 85 zł

Carlos Averhoff Jr (Kuba/ USA) - tenor saxophone, leader
Luis Guerra (Kuba) - piano
Max Mucha (PL) - double bass
Jose Manuel Alban Juarez (PL/ Peru) - drums


Carlos Averhoff Jr (urodzony w Hawanie, obecnie mieszka w Bostonie) saksofonista tenorowy, nominowany do Łacińskiej nagrody Grammy, współczesny afro-kubański kompozytor jazzowy, jego kompozycje to subtelne połączenie kultury kubańskiej, oraz współczesnego jazzu.

W Jazz Cafe będzie promował swój album iRESI, który został wydany w 2015 r. w butikowej wytwórni Inner Circle Music, której założycielem jest legendarny saksofonista amerykański Greg Osby.

„All About Jazz” pisze o Averhoffie, „Nowy dynamiczny i świeży dźwięk saksofonu.” i dalej o jego grze: „ważny muzyczny manifest, zasługujący na szczególną uwagę, którą bez wątpienia otrzyma.", Jazz Network przedstawia jego grę jako "niezwykle ekspresyjną i piękną, a samego muzyka jako wirtuoza saksofonu”.
Album zyskał uznanie międzynarodowych krytyków i blogerów jazzowych. "Album ten jest tak mistrzowskim dziełem geniuszu, że powstać mógł wyłącznie w hołdzie oryginalności, kreatywności i pod wpływem uczucia uwielbienia dla najbardziej złożonych melodii.”

Carlos opracował oryginalną umiejętność muzyczną o nazwie MARI, wcześniej nie prezentowaną na scenie, która polega na łączeniu rytmicznej gry nogą na małym instrumencie perkusyjnym z jednoczesną grą na saksofonie.
Wśród muzyków z którymi współpracował Carlos są m.in Jimmy Cobb, Bob Mojżesza; Kubańscy perkusiści Horacio El Negro Hernandez i Calixto Oviedo; Jason Moran pianistów, Chucho Valdes, Roberto Fonseca i Alexis Boch; saksofonistów Dave Liebman, Greg Osby, Paquito de Rivera;

02.03.2016 środa godz. 20.00

Adam Nowak & Akustyk Amigos

bilety 85 zł

Adam Nowak - śpiew, gitary (Raz, Dwa, Trzy)
Jarek Treliński - gitara (Raz, Dwa, Trzy)
Karim Martusewicz - kontrabas (Voo Voo)


Adam Nowak - lider grupy muzycznej „Raz, Dwa, Trzy”. Kompozytor, autor tekstów, wokalista, gitarzysta. Pracując w rożnych zawodach ciągle szukał tego najbardziej uniwersalnego. Z wykształcenia technik żywienia zbiorowego był min. kelnerem i garderobianym, aż w końcu na początku lat 90 postanowił tworzyć i śpiewać. Ceni wyrazistych poetów Villona, Brechta, Brodskiego, Szymborską, ks. Twardowskiego, jak również charyzmatycznych wykonawców piosenek: Wysockiego, Waitsa, Piaf, Cohena i innych. „Mógłbym śpiewać o miłości, ale po co skoro większość robi to z lepszym, czy gorszym skutkiem. Piszę i śpiewam o swoich wątpliwościach na temat różnych pewności, których nabrałem do tej pory.” Jego postawa sugeruje, że nie potrzeba niczego udowadniać. Wystarczy szukać i robić to, co ma się do zrobienia.

Adam Nowak i Akustyk Amigos to solowy, akustyczny projekt lidera zespołu „Raz, Dwa, Trzy” oraz Karima Martusiewicza z zespołu Voo Voo i Jarka Trelińskiego. Projekt ten jest jeszcze w fazie kształtowania się. Na koncertach więc można się spodziewać wielu niespodzianek, łączących wspólne doświadczenia artystów, ich dotychczasowe dokonania jak i zupełnie nowe, często pra-premierowe wykonania utworów. Utwory te w niedalekiej przyszłości znajdą miejsce na autorskiej, solowej płycie Adama Nowaka.

„Pomysł na wspólne muzykowanie powstał pod koniec roku 2013. Najzwyczajniej w świecie lubimy się towarzysko, dobrze się ze sobą czujemy , również artystycznie. W związku z tym postanowiliśmy przenieść te miłe doznania na scenę, a w niedalekiej przyszłości na płytę”

Pracujemy nad zupełnie nowym repertuarem. Gramy nasze kompozycje do tekstów głównie Adama, ale nie tylko, ponieważ pojawia się Młynarski, czasem Grechuta, a nawet i Herbert. W programie mogą niekiedy znaleźć się utwory z repertuaru naszych rodzimych zespołów, w specjalnych akustycznych aranżacjach. Dzięki kameralnej oprawie, koncert ma charakter bardzo bliskiego, intymnego spotkania z publicznością, którą prosimy by była przygotowana na nieoczekiwany, również dla nas, przebieg wydarzeń.

14.03.2016 poniedziałek godz. 20.00

Martyna Jakubowicz …promocja albumu „Prosta piosenka”…

bilety 90 zł

Martyna Jakubowicz - wokal, gitara
Agnieszka Djatri Kural - gitara basowa
Dariusz Bafeltowski - gitary
Przemysław Pacan - perkusja


"Prosta piosenka" to kawałek mojego życia z "kiedyś", dlatego kilka piosenek z przeszłości takich jak "Ja płonę" z płyty I Ching -to Wojtka Waglewskiego piosenka, więc śpiewamy troszkę razem. "Rzeka miłości, morze radości, ocean szczęścia" Tiltu śpiewam z Kortezem, bo mnie zauroczył jego romantyczny, mglisty wokal. "Prosta piosenka" to też historie z "dzisiaj". "Kota na kolanach mam", czy "Wojna trwa". Wszystkie piosenki łączy jedna napisana na bazie starego hitu" Kiedy będę starą kobietą". Teraz to "Mój czas ucieka." I tym sposobem przeszłość połączyła się z teraźniejszością i przyszłością. „ /Martyna Jakubowicz/
Tak Artystka pisze o swoim najnowszym albumie. „Prosta Piosenka” to 15 płyta w karierze i pierwszy od 6 lat autorski album artystki, jest odzwierciedleniem zmian, które zaszły w mentalności Martyny Jakubowicz przez ten czas ale również, jak sama to podkreśla jest to pewne podsumowanie jej dotychczasowej artystycznej kariery .
„Nowa Martyna” jest bardziej odważna i bezpośrednia w wyrażaniu swoich poglądów na temat otaczającej rzeczywistości ale niezmiennie czaruje swoich słuchaczy, charakterystyczną, ciepłą barwą głosu.
Fani dotychczasowej twórczości artystki, odnajdą tutaj tak lubiane przez szeroką publiczność nastrojowe, gitarowe ballady ale również, znane z wcześniejszych płyt, piosenki mocniejsze, z bardziej rockowym pazurem.
Wbrew swojemu przewrotnemu tytułowi „Prosta piosenka”, nie jest płytą prostą.
Martyna Jakubowicz znana jest z tego, że od początku swojej kariery współpracuje z najlepszymi muzykami. W nagraniu „Prostej piosenki” udział wzięli między innymi: Wojciech Waglewski, Kortez, Jan Smoczyński (pianista i kompozytor współpracujący min z Urszulą Dudziak, Agą Zaryan, Anną Marią Jopek czy Kayah).
Martyna Jakubowicz- jedyna w swoim rodzaju piosenkarka, która od czterdziestu lat oczarowuje słuchaczy wszystkich pokoleń. Wymyka się wszelkim próbom muzycznego zaszufladkowania, oscylując pomiędzy folkiem, bluesem, jazzem i rockiem. Jest mistrzynią tworzenia nastroju. Koncerty zwyczajowo kończą się owacjami na stojąco, zaś publiczność nie chce pozwolić jej zejść ze sceny. Choć jej klimatyczne ballady znakomicie brzmią w kameralnych, zamkniętych salach, energiczne utwory z zacięciem rockowym sprawiają, że równie dobrze radzi sobie na plenerowych imprezach i festiwalach. Od początku swojej kariery występowała z wieloma znakomitymi muzykami jak: Ryśkiem Skibińskim, Andrzejem Nowakiem, Janem Hnatowiczem, Rafałem Rękosiewiczem, Jerzym Piotrowskim, Aleksandrem Koreckim, Wojciechem Waglewskim, Mateuszem i Marcinem Pospieszalskimi, Jerzym Styczyńskim. Na swoim koncie ma aż piętnaście albumów.


Jazz Cafe ul. Warszawska 69, 05-092 Łomianki, tel. (0-22) 751-41-12