Jazz Cafe czwartek, 24 kwiecień 2014
Jazz Cafe

Najbliższe koncerty

28.04.2014 poniedziałek godz. 20.00

Grażyna Auguścik & Andrzej Jagodziński

bilety 70 zł

Grażyna Auguścik - śpiew
Andrzej Jagodziński - fortepian


Grażyna Auguścik - siłą i barwą jej głosu za­chwy­ca­ją się kry­ty­cy po obu stro­nach Atlan­ty­ku - piszą mię­dzy in­ny­mi o nie­zwy­kłym brzmie­niu, swo­bo­dzie i wła­snym stylu wo­kal­nej in­ter­pre­ta­cji, wy­jąt­ko­wej pre­cy­zji, świe­żo­ści i in­wen­cji. W jej mu­zy­ce jest ide­al­na rów­no­wa­ga mię­dzy emo­cja­mi i in­te­lek­tem. Au­gu­ścik kon­cer­to­wa­ła i na­gry­wa­ła z ta­ki­mi sła­wa­mi jak Jim Hall, John Me­de­ski, Pa­tri­cia Bar­ber, Mi­chał Urba­niak i Ur­szu­la Du­dziak.
Choć Auguścik sytuuje się w pierwszej lidze światowego jazzu, śpiewa również utwory nawiązujące do polskiej muzyki ludowej, a także latynoskiej czy klezmerskiej. W niezwykle oryginalny sposób interpretuje także kolędy, a czasem i standardy muzyki popularnej czy nawet rockowej. - Zazwyczaj gram z jazzmanami, więc siłą rzeczy mieszczę się w tej formule - przyznaje, zapytana, czy czuje się jazzmanką. - Zdecydowanie odbiegam jednak od czystego jazzu, choćby przez fakt, że inspiracji szukam w różnych gatunkach. Niezwykle ważne są dla mnie piękne melodie, koniecznie wzbogacone niebanalnymi tekstami. Wielką wagę przykładam do aranżacji i harmonii.
Jak dodaje, zdarza się jej chodzić na przeróżne koncerty, w tym także heavymetalowe. - Lubię muzykę każdą, ale dobrą - tłumaczy.

Andrzej Jagodziński - artysta wszechstronny; waltornista z wykształcenia, pianista jazzowy, akordeonista, kompozytor, aranżer i pedagog. Karierę jazzową rozpoczął zdobyciem głównych nagród – indywidualnej i zespołowej na festiwalu ‚Złota Tarka’ w 1979 roku. Do dzisiaj dzięki swojej wyjątkowej umiejętności wtopienia się w brzmienie i konwencje danego zespołu gra w różnych stylistycznie formacjach, zawsze z elitą polskiego jazzu: Old Timers, Swing Session, Quintessence, String Connection, Kwartet Janusza Muniaka, Kwartet Tomasza Szukalskiego, Polish All Stars Jarosława Śmietany, formacje Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego.

21.05.2014 środa godz. 21.00

Dominic Miller ...promocja albumu „Ad Hoc”...

bilety 120 zł

Dominic Miller - gitary
Nicolas Fiszman - bass
Rhani Krija - perkusja
Tony Remy - gitary


„Ad hoc” - def : „coś stworzone w chwili zaspokojenia potrzeb w szczególnej sytuacji”. Nie mogło być lepszego tytułu najnowszej płyty Dominica Millera. Udało mu się zachować energię, swobodę i spontaniczność twórczego muzycznego procesu podczas jego produkcji. Gitarzysta otoczył się najwyższej klasy muzykami, czuł że nadają na tej samej fali. Miller powiedział, że wybrał ich wszystkich z powodu szczególnych instynktów muzycznych, a o pracy nad albumem mówi tak:
„Doświadczenie nauczyło mnie, że pierwsza myśli o idei lub koncepcji jest najlepsza jaka mogła być. To prawie jak pierwszy pocałunek . Może nieco niezręczny, ale naprawdę niezapomniany i szczery. Na tej płycie chciałem uchwycić dokładnie to uczucie".

To co jest szczególnego w tym albumie to to, że nie zatrzymuje się w jednej konwencji. Jest to połączenie „ad hoc” nowoczesnego jazzu, elektroniki, folku akustycznego oraz klasycznej i współczesnej muzyki światowej, a to prowadzi do czegoś całkowicie nowego. Nie ma jeszcze odpowiedniego terminu by nazwać taką symbiozę gatunków, nikt jej jeszcze nie wymyślił. Może ma ktoś jakieś sugestie…?


Jazz Cafe ul. Warszawska 69, 05-092 Łomianki, tel. (0-22) 751-41-12